ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ 2022 թվականի հունվարի 26-ին՝ ժամը 2-ի սահմաններում, ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության Երևան քաղաքի գնդի պարեկները, Կոմիտասի պողոտայում ծառայություն իրականացնելիս, տրանսպորտային միջոցը թաղանթապատված դիմապակիով վարելու կասկածանքով կանգնեցրել են «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենան, որից հետո նկատել են, որ վարորդ Ա. Խաչատրյանը գտնվել է ոչ սթափ վիճակում: Երբ պարեկները վարորդին առաջարկել են սթափության վիճակի զննություն անցնել հատուկ սարքի միջոցով, վերջինս առաջարկել է հարցն «այլ կերպ լուծել»: Մասնավորապես, իր օգտին ակնհայտ ապօրինի անգործություն կատարելու՝ սթափության վիճակի զննության չենթարկելու և վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չկազմելու դիմաց Ա. Խաչատրյանը փորձել է 20.000 ՀՀ դրամ կաշառք տալ պարեկին, ինչից անմիջապես հետո բերման է ենթարկվել ՀՀ ոստիկանության Արաբկիրի բաժին:
Ոստիկանության պաշտոնատար անձին կաշառք առաջարկելու համար 31.01.2022 թվականին Ա. Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Հաշվի առնելով վերջին շրջանում հաճախ արձանագրվող` ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցներին կաշառք տալու կամ առաջարկելու դեպքերը, ինչպես նաև հանրության իրազեկվածության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ ոչ միայն կաշառք տալը, այլ նաև առաջարկելը, համաձայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի, համարվում է քրեորեն հետապնդելի արարք, որի համար նախատեսված է ընդհուպ մինչև 3 տարի ժամկետով ազատազրկում, ուստի հորդորում ենք զերծ մնալ նման արարքներ կատարելուց և դրսևորել իրավաչափ վարքագիծ:

На основе совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в Антикоррупционном комитете РА по части 1 статьи 312 Уголовного кодекса РА, было обосновано, что 26 января 2022 года около 2 часов патрули городского полка полиции Еревана при несении службы на проспекте Комитаса остановили автомобиль марки «Мерседес» по подозрению в вождении транспортного средства через покрытое пленкой лобовое стекло, после чего заметили, что водитель А. Хачатрян находился в нетрезвом состоянии. Когда патрули предложили водителю пройти осмотр состояния трезвости с помощью специального устройства, последний предложил «решить вопрос по-другому». В частности, за совершение заведомо незаконного бездействия в свою пользу, отказ от осмотра состояния трезвости и не составление протокола об административном правонарушении А. Хачатрян покушался дать взятку в размере 20000 драмов патрулю, после чего был подвергнут приводу в отдел Арабкир Полиции РА.
За предложение взятки должностному лицу полиции 31 01 2022 года Хачатряну А. предъявлено обвинение по части 1 статьи 312 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Учитывая часто регистрируемые в последнее время случаи дачи или предложения взятки сотрудникам патрульной службы Полиции РА, а также с целью повышения уровня информированности общественности, считаем необходимым напомнить, что не только дача, но и предложение взятки, согласно статьи 312 Уголовного кодекса РА, считается уголовно преследуемым деянием, за которое предусмотрено лишение свободы на срок до 3 лет, поэтому призываем воздержаться от совершения подобных деяний и проявлять правомерное поведение.