ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի վերաբերյալ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել են վերջինիս կողմից կոռուպցիոն բնույթի մի շարք չարաշահումներ կատարելու, այդ թվում` հանցավոր ճանապարհով ստացված ավելի քան 2 մլրդ ՀՀ դրամի չափով գույքն օրինականացնելու դեպքեր:
Ինչպես նախկինում արդեն տեղեկացվել է, 2000-2018 թվականների ընթացքում Վ. Գասպարյանի կինն ու դուստրը, տարբեր ժամանակահատվածներում պաշտոնների նշանակված լինելով ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունում և ՀՀ ոստիկանությունում, տարիներ շարունակ առհասարակ ծառայության չեն ներկայացել և իրենց պարտականությունները չեն կատարել: Բացի այդ, Վ. Գասպարյանի կինը, պաշտոնի նշանակված լինելով ՀՀ ոստիկանությունում, անհարգելի պատճառներով ոչ պատշաճ է իրականացրել իր ծառայողական պարտականությունները: Վ. Գասպարյանը, տեղյակ լինելով այդ ամենի մասին, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները` դիտավորությամբ չի ձեռնարկել օրենքով սահմանված համապատասխան միջոցներ, որպիսի պայմաններում նրա կնոջն ու դստերն անհիմն վճարվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր ավելի քան 45 մլն ՀՀ դրամ գումար:
Քրեական գործով պարզվել է նաև, որ Վլադիմիր Գասպարյանը, 2000-2018 թվականների ընթացքում զբաղեցնելով պետական ծառայության տարբեր պաշտոններ, բացի պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուց, կատարել է նաև պաշտոնեական կեղծիք, առանձնապես խոշոր չափերով վատնում, ինչպես նաև` զբաղվել կոռուպցիոն բնույթի այլ հանցավոր գործունեությամբ: Արդյունքում նախկին ոստիկանապետը հանցավոր ճանապարհով ձեռք է բերել իր և ընտանիքի անդամների օրինական եկամուտները շեշտակի գերազանցող գույք, այդ թվում` թանկարժեք տներ և տրանսպորտային միջոցներ, որոնց հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով իր հետ փոխկապակցված անձանց անվամբ գրանցելու միջոցով և այլ եղանակներով օրինականացրել է դրանք: Քննությամբ պարզվել է, որ Վ. Գասպարյանն օրինականացրել (լվացել) է հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 2.116.040.804 ՀՀ դրամի չափով գույք:
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքների կատարման համար Վլադիմիր Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 34-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /2 դրվագ/:

В ходе предварительного следствия по многоэпизодному уголовному делу, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА в отношении бывшего начальника Полиции РА Владимира Гаспаряна, раскрыты случаи совершения последним ряда злоупотреблений коррупционного характера, в том числе - легализации имущества, полученного преступным путем на сумму более 2 млрд. драмов РА.
Как уже сообщалось ранее, в течение 2000-2018 годов жена и дочь В. Гаспаряна, будучи назначенными на должности в разные периоды военной полиции МО РА и Полиции РА, на протяжении многих лет вообще не являлись на службу и не выполняли свои обязанности. Кроме того, жена В. Гаспаряна, будучи назначенной на должность в Полиции РА, по неуважительным причинам ненадлежащим образом исполнила свои служебные обязанности. В. Гаспарян, зная обо всем этом, злоупотребил своими должностными полномочиями, умышленно не предпринял установленных законом соответствующих мер, при которых его жене и дочери безосновательно выплачивались в особо крупных размерах - более 45 млн драмов РА.
По уголовному делу также установлено, что Владимир Гаспарян, занимая различные должности государственной службы в течение 2000-2018 годов, помимо злоупотребления должностными полномочиями, совершал также служебный подлог, растрату в особо крупных размерах, а также занимался другой преступной деятельностью коррупционного характера. В результате бывший начальник полиции преступным путем приобрел имущество, значительно превышающее его законные доходы и доходы членов его семьи, в том числе дорогие дома и транспортные средства, с целью сокрытия преступного происхождения которых посредством регистрации на имя аффилированных с ним лиц и иными способами узаконил их. В ходе следствия было установлено, что В. Гаспарян узаконил (отмыл) имущество в особо крупных размерах, полученное преступным путем, на общую сумму 2 116 040 804 драмов РА.
За совершение вышеуказанных преступных деяний Владимиру Гаспаряну было предъявлено обвинение по пунктам 1 и 3 части 3 статьи 190, пункту 1 части 3 статьи 179, пункту 1 части 3 статьи 34-179, части 1 статьи 314, части 1 статьи 315 и части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА /2 эпизода/.