ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում հարուցված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել են ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող բազմաթիվ տնտեսվարողներից տարբեր չափերով, ընդհանուր` ավելի քան 1.700.000 ՀՀ դրամ կաշառք ստանալու դեպքեր:
Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության ավագ օպերլիազոր Գագիկ Հակոբյանը Երևան քաղաքի տարբեր վայրերում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող տնտեսվարողների մոտ իրականացրած ստուգումների ընթացքում հարկային օրենսդրության ոլորտում հնարավոր խախտումները չարձանագրելու, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ չիրականացնելու, ինչպես նաև թույլ տրված խախտումներին օրենքով սահմանված կարգով ընթացք չտալու դիմաց հիշյալ տնտեսվարողներից ինչպես անձամբ, այնպես էլ միջնորդի միջոցով 2021 թվականի մարտից սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում յուրաքանչյուրից պահանջել և ստացել է 100.000-ից 300.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, Գագիկ Հակոբյանը մեկ այլ ընկերությունում իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ժամանակ` նախնական համաձայնության գալով իր անմիջական ղեկավարի` ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության 1-ին բաժնի պետ Գագիկ Կարապետյանի և գլխավոր օպերլիազոր Արամ Աղաջանյանի հետ, հնարավոր խախտումները և բացթողումները չարձանագրելու համար հիշյալ ընկերության հիմնադրից պահանջել և 2021 թ. հոկտեմբերին նրանից ստացել է խոշոր չափերով՝ 1.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Տնտեսվարողներից տարբեր չափերով կաշառք ստանալու համար Գագիկ Հակոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երեք դրվագ), 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:
Գագիկ Կարապետյանին և Արամ Աղաջանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:
Կաշառքի միջնորդության համար մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ ՊԵԿ պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու համար 5 անձի մեղադրանք է առաջադրվել 312-րդ հոդվածի տարբեր մասերով:
Կաշառք ստացած ՊԵԿ աշխատակիցների, ինչպես նաև նրանց կաշառք տված ու կաշառքի միջնորդություն կատարած 6 անձանց վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в Службе национальной безопасности РА и расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, были раскрыты случаи получения сотрудниками Управления по расследованию и оперативному розыску взятки в разных размерах от многих хозяйствующих субъектов, занимающихся предпринимательской деятельностью, в общей сложности более 1 700 000 драмов РА.
По совокупности добытых по уголовному делу достаточных доказательств было обосновано, что старший оперуполномоченный Управления по расследованию и оперативному розыску КГД РА Гагик Акопян в ходе проверок, проведенных у хозяйствующих субъектов, осуществляющих предпринимательскую деятельность в разных местах города Еревана, не протоколировать возможные нарушения в сфере налогового законодательства, не проводить оперативно-розыскные мероприятия, а также не давать ход допущенным нарушениям в установленном законом порядке, и через посредника в промежутке времени с марта по сентябрь 2021 года потребовал и получил от каждого взятку в размере от 100 000 до 300 000 драмов РА.
Кроме того, Гагик Акопян во время оперативно-розыскных мероприятий, проведенных в другой компании, придя к предварительному сговору со своим непосредственным руководителем-начальником 1-го отдела Управления по расследованию и оперативному розыску КГД РА Гагиком Карапетяном и главным оперуполномоченным Арамом Агаджаняном, потребовал от учредителя упомянутой компании и в октябре 2021 года получил от него взятку в крупном размере - 1 000 000 драмов РА.
За получение взятки в разных размерах от хозяйствующих субъектов Гагику Акопяну предъявлено обвинение по части 1 статьи 311 (три эпизода), части 2 статьи 311, пункту 3 части 3 статьи 311 и пунктам 2 и 3 части 3 статьи 311 Уголовного кодекса РА.
Гагику Карапетяну и Араму Агаджаняну было предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 3 статьи 311 Уголовного кодекса РА.
За посредничество во взяточничестве одному лицу предъявлено обвинение по части 1 статьи 313 Уголовного кодекса РА, а за дачу взятки должностным лицам КГД 5 лицам предъявлено обвинение по различным частям статьи 312 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному делу в отношении сотрудников КГД, получивших взятку, а также 6 лиц, давших взятку и ходатайствовавших о взятке, завершено. Дело с обвинительным заключением передано прокурору, осуществляющему надзор - с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.