Ավարտվել է Հայաստանի Հանրապետությունում պաշտոնատար անձի կողմից աննախադեպ չափի կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ քննված քրեական գործի նախաքննությունը: Մասնավորապես` նախաքննությամբ բացահայտվել է ՀՀ նախկին բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի կողմից 4.2 մլրդ ՀՀ դրամին համարժեք 14 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու և փողերի լվացման հանցավոր սխեմա, ինչպես նաև կոռուպցիոն բնույթի այլ չարաշահումներ, որոնցում ներգրավված են եղել ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Ալեքսան Պետրոսյանը, Ա. Հարությունյանի ղեկավարած գերատեսչության ենթակայությամբ գործող ՊՈԱԿ-ի տնօրենի նախկին տեղակալ Սուրեն Ավագյանը, Սևանի հոգեբուժարանի նախկին տնօրեն Գագիկ Կարապետյանը, ինչպես նաև Արամ Հարությունյանի մտերիմ այլ անձինք` Արաքս Դիլանյանն ու Վիկտոր Մարտիրոսյանը:
Ըստ մեղադրանքի` Արամ Հարությունյանը, 2007 թ. հունիսի 8-ից զբաղեցնելով ՀՀ բնապահպանության նախարարի պաշտոնը, միաժամանակ հանդիսանալով ռազմավարական նշանակություն ունեցող օգտակար հանածոներ պարունակող ընդերքի տեղամասերի նկատմամբ հանքային իրավունքի ձևավորման միջգերատեսչական մրցութային հանձնաժողովի նախագահ, գործարար Սիլվա Համբարձումյանին հանքերևակումների ուսումնասիրության 10 հատուկ լիցենզիաներ տրամադրելու գործընթացն իրականացնելու, հետագայում ուսումնասիրության ժամկետները երկարացնելու և հանքերի շահագործման թույլտվություն ստանալու հարցը նրա օգտին լուծելուն նպաստելու համար գործարարից պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 4.2 մլրդ ՀՀ դրամին համարժեք 14 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք: Արդյունքում` 2008 թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում, Սյունիքի, Լոռու, Գեղարքունիքի և Կոտայքի մարզերի տարբեր բնակավայրերում գտնվող հանքերևակումների ուսումնասիրության 10 հատուկ լիցենզիաներն անցել են Ս. Համբարձումյանին պատկանող ընկերությունների տրամադրության տակ: Նույն ժամանակահատվածում վերջինս բանկային իր հաշվեհամարներից կանխիկացրել և Սուրեն Ավագյանի միջոցով նրան է տվել 6 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումարը:
Պահանջված կաշառքի մյուս մասը` 8 մլն ԱՄՆ դոլարը, Արամ Հարությունյանն իր մտերիմների օժանդակությամբ ստացել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում բացված տարբեր հաշվեհամարներին փոխանցումներ կատարելու եղանակով: Մասնավորապես` Ա. Հարությունյանի առաջարկությամբ և գործարար Ս. Համբարձումյանի կազմակերպմամբ ԱՄԷ-ում գրանցված կազմակերպությունը 2008 թ. փետրվարի 7-ին 8 մլն ԱՄՆ դոլարը փոխանցել է պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալուն օժանդակելու պատրաստակամություն հայտնած, այդ նպատակով իր բանկային հաշվեհամարը տրամադրած ՀՀ քաղաքացի Արաքս Դիլանյանի` Աբու Դաբի քաղաքի Ազգային բանկում ունեցած հաշվեհամարին, որից հետո վերջինս, նշված գումարը բաժանելով 3 մասի, դրանք` յուրաքանչյուր անգամ 798 մլն ՀՀ դրամին համարժեք 9.5 մլն ԱՄԷ դիրհամի չափով, փոխանցել է Արամ Հարությունյանի մտերիմների` Գագիկ Կարապետյանի, Արմեն Խաչատրյանի և Վիկտոր Մարտիրոսյանի հաշվեհամարներին:
Այնուհետև վերջիններս Ա. Հարությունյանի պահանջով մեկնել են ԱՄԷ, որտեղ իրենց հաշվեհամարներին փոխանցած գումարների մի մասը կանխիկացրել են, դրանք տնօրինել Ա. Հարությունյանի ցուցումով: 2010 թվականի հունվար ամսվա ընթացքում Գ. Կարապետյանը և Ա. Խաչատրյանն իրենց հաշվին մնացած ավելի քան 3 մլն ԱՄՆ դոլարը փոխանցել են Ա. Հարությունյանի և նրա կնոջ` Հասմիկ Աբգարյանի` Աբու Դաբի քաղաքի Ազգային բանկում բացված համատեղ հաշվեհամարին: Դրանից հետո Ա. Հարությունյանը մեկնել է ԱՄԷ, որտեղ 2010 թվականի փետրվարի 20-ին տարբեր գումարներ կանխիկացնելու և այլ հաշիվների փոխանցումներ կատարելու միջոցով կաշառք ստացած գումարի մի մասը օգտագործել է անձնական նպատակներով:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ Ա. Հարությունյանը, իր մտերիմ Ալեքսան Պետրոսյանի հետ ձեռք բերած պայմանավորվածության համաձայն, հանցավոր ճանապարհով ստացված վերոհիշյալ գումարի ծագման աղբյուրը քողարկելու նպատակով 2011 թ մարտ ամսին ավելի քան 3 մլն ԱՄՆ դոլարը փոխանցել է Ա. Պետրոսյանին պատկանող` բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում գրանցված «Տառասկո Ինվեսթմենթ» ՍՊԸ-ի` Շվեյցարիայի Համադաշնության Ցյուրիխ քաղաքում գտնվող բանկի հաշվեհամարին: Նույն ժամանակահատվածում Վիկտոր Մարտիրոսյանը նույնպես իր բանկային հաշվեհամարին փոխանցված գումարի ծագման իրական աղբյուրը քողարկելու նպատակով հանցավոր ճանապարհով ստացված ավելի քան 2 մլն դոլարը Ա. Հարությունյանի առաջարկությամբ փոխանցել է «Տառասկո Ինվեսթմենթ» ՍՊԸ-ի` վերը նշված նույն բանկային հաշվեհամարին:
Դրանից հետո «Տառասկո Ինվեսթմենթ» ՍՊ ընկերության և «ՄԱՊ» ՓԲ ընկերության միջև 2009 թ. հունվարի 5-ին կնքված անտոկոս փոխառության պայմանագրի ուժով 2011 թ. մարտի 29-ից 2014 թ. օգոստոսի 25-ն ընկած ժամանակահատվածում Ալեքսան Պետրոսյանը նշված գումարից 2.792.730 ԱՄՆ դոլարը փոխանցել է «ՄԱՊ» ՓԲ ընկերության հայաստանյան բանկերում եղած հաշվեհամարներին, իսկ մնացած մասը տնօրինել «Տառասկո Ինվեսթմենթ» ՍՊ ընկերության միջոցով, օգտագործել բիզնես գործունեության նպատակով:
«Տառասկո Ինվեսթմենթ» ՍՊ ընկերության բանկային հաշվեհամարներից «ՄԱՊ» ՓԲ ընկերության հաշվին գումարներ փոխանցելուն զուգահեռ Ալեքսան Պետրոսյանը ինչպես հիշյալ գումարներից, այնպես էլ իր անձական միջոցներից, 2011 թ. ապրիլ ամսից 2016թ. դեկտեմբեր ամիսն ընկած ժամանակահատվածում Արամ Հարությունյանին մաս-մաս տվել է նրա կողմից «Տառասկո Ինվեսթմենթ» ՍՊ ընկերության հաշվեհամարին փոխանցված ընդհանուր 1.861.586.143 ՀՀ դրամին համարժեք 5.049.005 ԱՄՆ դոլար գումարը:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ Արամ Հարությունյանը, 2011 թ. մարտ ամսին Բնապահպանության նախարարության առանձին պաշտոնատար անձանց հետ միասին իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և չի կատարել ծառայողական պարտականությունները, որի արդյունքում «Անի» ԲԲԸ-ին պատկանող «Ջրաձոր» փոքր ՀԵԿ-ին տրվել է շուրջօրյա ռեժիմով ջրօգտագործման թույլտվություն, ինչի հետևանքով «Էրստեդ» ՍՊԸ-ի իրավունքներին ու օրինական շահերին պատճառվել է ծանր հետևանքներ առաջացրած էական վնաս:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ Գագիկ Կարապետյանը 2018 թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին, շրջանցելով ՀՀ սահմանային անցակետերը, ապօրինի հատել է ՀՀ պետական սահմանը, ապա` 2018 թ. նոյեմբերի 21-ին «Կազբեկի սահմանակետով ՌԴ-ից մուտք է գործել Վրաստան և նույն օրը մեկնել Թուրքիա, ապա` ԱՄՆ:
Նկատի ունենալով, որ մեղադրյալներ Արամ Հարությունյանը, Սուրեն Ավագյանը և Գագիկ Կարապետյանը խուսափել են քրեական վարույթին մասնակցելուց, և բացակայել են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 375.19-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված պայմանները՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 375.20-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված կարգով որոշում է կայացվել նրանց նկատմամբ հեռակա վարույթ իրականացնելու մասին:
Հեռակա վարույթի շրջանակներում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 375.20-րդ հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված կարգով Արամ Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Գագիկ Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 329-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Սուրեն Ավագյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով:
Վերը նշված երեք մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Նրանց պատկանող` ընդհանուր 30 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով դրամական միջոցների և գույքի վրա արգելանք է դրվել:
Ինչ վերաբերում է Արաքս Դիլանյանին, Վիկտոր Մարտիրոսյանին և Ալեքսան Պետրոսյանին, ապա քրեական գործից նրանց վերաբերյալ անջատված մասերով նախաքննությունն ավարտվել է դեռևս 2019 թվականին, և հիշյալ գործերն այժմ դատաքննության փուլում են:

Завершено предварительное следствие по уголовному делу, расследуемому в Республике Армения по факту получения должностным лицом взятки беспрецедентного размера. В частности, предварительным следствием была раскрыта преступная схема получения экс-министром охраны природы Арамом Арутюняном взятки в размере суммы 14 млн. долларов США, эквивалентной 4 2 млрд. драмам РА, и отмывания денег, а также другие злоупотребления коррупционного характера, в которые были вовлечены бывший депутат НС РА Петросян Алексан, бывший заместитель директора ГНКО Сурен Авагян, бывший директор Севанской психиатрической больницы Гагик Карапетян, а также другие близкие Арутюняна Арама лица - Диланян Аракс и Мартиросян Виктор.
Согласно обвинению, Арутюнян Арам, занимая с 8 июня 2007 года должность Министра охраны природы РА, одновременно являясь председателем межведомственной конкурсной комиссии по формированию минерального права в отношении участков недр, содержащих полезные ископаемые, имеющие стратегическое значение, для осуществления процесса предоставления предпринимателю Сильве Амбарцумян 10 специальных лицензий на изучение рудных проявлений, для продления сроков дальнейшего изучения и содействия решению вопроса получения разрешения на эксплуатацию рудников в его пользу потребовал и получил от предпринимателя взятку в особо крупных размерах - 14 млн долларов США, эквивалентную 4. 2 млрд. драмам РА. В результате в течение января-ноября 2008 года 10 специальных лицензий на изучение рудных проявлений в различных населенных пунктах марзов Сюник, Лори, Гегаркуник и Котайк перешли в распоряжение компаний, принадлежащих С. Амбарцумяну. В тот же период последний обналичил со своих банковских счетов и через Сурена Авагяна дал ему сумму взятки в размере 6 млн. долларов США.
Другая часть требуемой взятки - 8 млн. долларов США, Арам Арутюнян при содействии своих близких получил путем осуществления переводов на различные счета, открытые в Объединенных Арабских Эмиратах. В частности, по предложению Арутюняна А. и по организации предпринимателя Амбарцумяна зарегистрированная в ОАЭ организация 7 февраля 2008 года перечислила 8 млн. долларов США на счет в Национальном банке города Абу-Даби гражданки РА Аракс Диланян, выразившей готовность содействовать получению взятки должностным лицом и предоставившей с этой целью свой банковский счет, после чего последняя, разделив указанную сумму на 3 части, перечислила на счета Армена Хачатряна и Виктора Мартиросяна.
Затем, они по требованию А. Арутюняна отправились в ОАЭ, где обналичили часть сумм, перечисленных на их счета, и распоряжались ими по указанию А. Арутюняна. В течение января 2010 года Г. Карапетян и А. Хачатрян перечислили оставшиеся на их счету более 3 млн долларов США на совместный счет на Арутюняна и его жены Асмик Абгарян, открытый в Национальном банке города Абу-Даби. После этого А. Арутюнян отправился в ОАЭ, где 20-го февраля 2010 года использовал часть полученной взятки путем обналичивания различных сумм и переводов на другие счета в личных целях.
Следствием также было установлено, что А. Арутюнян, согласно договоренности, достигнутой со своим близким Алексаном Петросяном, с целью сокрытия источника происхождения полученной преступным путем суммы, в марте 2011 года перевел более 3 млн. долларов США на банковский счет принадлежащего А. Петросяну ООО «Тараско Инвестмент», зарегистрированного на Британских Виргинских островах, в Цюрихе Швейцарской Конфедерации. В тот же период Виктор Мартиросян с целью сокрытия истинного источника происхождения перечисленной на его банковский счет суммы перевел более 2 млн долларов США, полученных преступным путем, по предложению А. Арутюняна, на указанный выше банковский счет ООО «Тараско Инвестмент».
После этого в силу договора беспроцентного займа, заключенного между ООО «Тараско Инвестмент» и ЗАО "МАП" 5 января 2009 г., в промежутке времени с 29 марта 2011 г. по 25 августа 2014 г. Алексан Петросян перечислил 2 792 730 долларов США из указанной суммы на счета ЗАО "МАП" в армянских банках, а оставшейся частью распоряжался через ООО "Тараско Инвестмент", использовал в целях бизнес-деятельности.
Параллельно с перечислением сумм с банковских счетов ООО "Тараско Инвестмент" на счет ЗАО "МАП" Алексан Петросян, как из указанных сумм, так и из своих личных средств, в промежутке времени с апреля 2011 года по декабрь 2016 года передал Араму Арутюняну сумму в размере 5 049 005 долларов США, эквивалентную 1 861 586 143 драмам РА, перечисленным им на счет ООО "Тараско Инвестмент".
Кроме того, предварительным следствием было установлено, что Арам Арутюнян в марте 2011 года вместе с отдельными должностными лицами министерства охраны природы использовал свое должностное положение вопреки интересам службы и не исполнял служебных обязанностей, в результате чего малой ГЭС "Джрадзор", принадлежащей ОАО "Ани", было выдано разрешение на водопользование в круглосуточном режиме, в результате чего правам и законным интересам ООО "Эрстед" был причинен существенный ущерб.
Следствием также установлено, что Гагик Карапетян в октябре-ноябре 2018 года, минуя пограничные пункты РА, незаконно пересек государственную границу РА, затем 21 ноября 2018 года через “Казбекский” пограничный пункт въехал из РФ в Грузию и в тот же день отправился в Турцию, а затем в США.
Учитывая, что обвиняемые Арам Арутюнян, Сурен Авагян и Гагик Карапетян избежали участия в уголовном производстве и отсутствовали условия, предусмотренные частью 2 статьи 375. 19 Уголовно-процессуального кодекса РА, в порядке, установленном частью 1 статьи 375. 20 Уголовно-процессуального кодекса РА, принято постановление об осуществлении в отношении них заочного производства.
В рамках заочного производства Араму Арутюняну было предъявлено обвинение, установленное частью 5 статьи 375. 20 Уголовно-процессуального кодекса РА, по пункту 2 части 4 статьи 311, пункту 1 части 3 статьи 190 и части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА. Гагику Карапетяну предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 38-311, пункту 1 части 3 статьи 190 и части 1 статьи 329 Уголовного кодекса РА. Сурену Авагяну предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 38-311 Уголовного кодекса РА.
В отношении вышеуказанных трех обвиняемых избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. На принадлежащие им денежные средства и имущество наложен арест.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено. Дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор - с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.