Շվեյցարիայի Բազելի Կառավարման ինստիտուտի ներկայացուցիչները Հայաստան կատարած երկօրյա մոնիթորինգային այցի շրջանակներում հանդիպել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի և կառույցի ղեկավար կազմի մյուս անդամների հետ:
2003 թվականից ի վեր Բազելի Կառավարման ինստիտուտը գործընկեր պետություններին աջակցում է կոռուպցիայի կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում: Ինստիտուտի ներկայացուցիչներ Ջոնաթան Սփայսերն ու Սթեֆն Ռեթքլիֆը, ներկայացնելով իրենց գործունեության առանցքային ուղղությունները, կարևորել են հատկապես ինստիտուտի կողմից գործընկեր երկրներին ցուցաբերվող աջակցությունը երկրից ապօրինի կերպով դուրս բերված ակտիվների վերադարձի ու ֆինանսական առավել բարդ հանցագործությունների քննության աշխատանքներում: Հիշյալ ծրագրերն իրականացվում են Ակտիվների վերականգնման միջազգային կենտրոնի (ICAR) միջոցով` հատուկ մասնագետների խմբի կողմից օպերատիվ կերպով տրամադրվող տարաբնույթ խորհրդատվություններով և հետազոտություններով:
Շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին ջերմ ընդունելության համար` Ջոնաթան Սփայսերն ու Սթեֆն Ռեթքլիֆը անդրադարձել են համագործակցության շրջանակում հնարավորինս շուտ գործնական քայլերի անցնելու անհրաժեշտությանը` հույս հայտնելով, որ շոշափելի արդյունքներն արդեն տեսանելի կլինեն կարճ ժամանակ անց:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի և Բազելի Կառավարման ինստիտուտի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր` կոռուպցիայի, տնտեսության դեմ ուղղված հանցագործությունների կամ հանցավոր գործունեության այլ տեսակների միջոցով ձեռք բերված ակտիվների բացահայտման և դրանց վերադարձի ուղղությամբ աջակցություն ցուցաբերելու, ինչպես նաև նշված հանցագործությունների արդյունավետ քննությանն ուղղված ծրագրերի և ռազմավարությունների մշակմանը նպաստելու նպատակով:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը, շվեյցարական կողմին շնորհակալություն հայտնելով նման հեղինակավոր հաստատության հետ համագործակցելու գործնական մեկնարկի համար, համոզմունք է հայտնել, որ հուշագրի կնքումը արդյունավետ հիմք կծառայի ավելի սերտ համագործակցության համար:
Բազելի Կառավարման ինստիտուտի խորհրդի գործադիր տնօրեն Գրետտա Ֆենները, իր հերթին, շնորհավորելով Սասուն Խաչատրյանին նորաստեղծ կառույցի նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, նույնպես կարևորել է փոխըմբռնման հուշագրի կնքումով համագործակցության արդյունավետ սկիզբ ապահովելու հանգամանքը` վկայակոչելով շվեյցարական կողմի պատրաստակամությունը վերը նշված ուղղություններով ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեին այսուհետ ևս հնարավորինս աջակցելու հարցում:

Представители Базельского института управления Швейцарии в рамках двухдневного мониторингового визита в Армению встретились с председателем Антикоррупционного комитета РА Сасуном Хачатряном и другими членами руководящего состава структуры.
С 2003 года Базельский институт управления содействует государствам-партнерам в работах по предотвращению коррупции и борьбе с ней. Представители института Джонатан Спайсер и Стивен Рэтклифф, представляя ключевые направления своей деятельности, подчеркнули важность содействия, оказываемого институтом странам-партнерам в деле возвращения незаконно вывезенных из страны активов и расследовании наиболее сложных финансовых преступлений. Упомянутые программы осуществляются посредством международного центра по восстановлению активов (ICAR) с помощью различных консультаций и исследований, оперативно предоставляемых группой специальных специалистов.
Поблагодарив армянскую сторону за теплый прием, Джонатан Спайсер и Стеф Ретклифф коснулись необходимости как можно скорее перейти к практическим шагам в рамках сотрудничества, выразив надежду, что ощутимые результаты будут видны уже через короткое время.
В ходе встречи между Антикоррупционным комитетом РА и Базельским институтом управления был подписан меморандум о взаимопонимании с целью оказания содействия в выявлении и возврате активов, приобретенных посредством коррупции, преступлений против экономики или других видов преступной деятельности, а также содействия разработке программ и стратегий, направленных на эффективное расследование указанных преступлений.
Председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян, поблагодарив швейцарскую сторону за практический старт сотрудничества с таким авторитетным учреждением, выразил уверенность, что подписание меморандума послужит эффективной основой для более тесного сотрудничества.
Исполнительный директор Совета Базельского института управления Гретта Феннер, в свою очередь, поздравив Сасуна Хачатряна со вступлением в должность председателя новосозданной структуры, также отметила важность обеспечения эффективного начала сотрудничества посредством заключения меморандума о взаимопонимании, сославшись на готовность швейцарской стороны и впредь по возможности содействовать Антикоррупционному комитету РА по вышеуказанным направлениям.