ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան, Ն․Գ․ Լին Թրեյսիի, ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության (ԹՊԻՀ) բյուրոյի նորանշանակ ղեկավար Ալեքսիս Հաֆթվանիի, հակակոռուպցիոն հարցերով ավագ խորհրդատու Յոհաննես Վան Դեն Հուգենի և քրեական արդարադատության բարեփոխումների ծրագրի ղեկավար Քրիստինա Աֆոյանի հետ։
Սասուն Խաչատրյանին շնորհավորելով Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին նշել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարն այն ոլորտն է, որի ուղղությամբ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների համագործակցությունը սերտ և շարունակական բնույթ է կրում, և այժմ էլ ԱՄՆ-ն պատրաստակամ է նորաստեղծ կառույցի հետ աշխատանքներ տանել այդ համագործակցությունը խորացնելու նպատակով: Միաժամանակ դեսպանը կարևորել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության անկախության և թափանցիկության ապահովումը:
Անդրադառնալով Հակակոռուպցիոն կոմիտեի առաջիկա անելիքներին և կառույցի առջև ծառացած մարտահրավերներին` Սասուն Խաչատրյանը առանձնացրել է չորս հիմնական բաղադրիչ, որոնց համատեղ առկայության պայմաններում հնարավոր կլինի առարկայական արդյունքներ արձանագրել կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Ըստ Սասուն Խաչատրյանի` նշված բաղադրիչներն են կամքը, աշխատասիրությունը, մասնագիտական գիտելիքները և նյութատեխնիկական բազան: Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է ջանքեր ներդնել հատկապես վերջին երկու բաղադրիչների ապահովման ուղղությամբ, որին մեծապես կնպաստի ամերիկյան լավագույն փորձի ուսումնասիրությունը: Ս. Խաչատրյանը կարևորել է ԱՄՆ դրական փորձի ներդրումը նաև միջազգային իրավական փոխօգնության ոլորտին առնչվող աշխատանքներում:
Ինչ վերաբերում է քննիչների մասնագիտական գիտելիքների կատարելագործմանը, ապա ամերիկյան կողմի փոխանցմամբ` այդ ուղղությամբ արդեն նախանշվում են վերապատրաստման և կարողությունների զարգացմանը միտված տարաբնույթ ծրագրեր: Այդ համատեքստում անդրադառնալով կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների, մասնավորապես` փողերի լվացման և ապօրինի հարստացման դեպքերի քննությանը` Սասուն Խաչատրյանն ընդգծել է դրանց վերաբերյալ վերապատրաստման դասընթացների շրջանակներում առավել հաջողված կոնկրետ դեպքերի ներկայացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին երկուստեք կարևորվել է համատեղ ջանքերի գործադրմամբ կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում համագործակցության ընդլայնումն ու արդյունավետության բարձրացումը:

Chairman of the RA Anti-Corruption Committee Sasun Khachatryan received U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, H.E. Lynne Tracy Senior, the newly appointed Director of the U.S. Embassy Yerevan's Bureau of International Narcotics and Law Enforcement (INL) Alexis Haftvani, Criminal Justice Reforms Project Manager Kristina Afoyan and Senior Anti-corruption Advisor Johannes Van Den Hoogen.
Congratulating Sasun Khachatryan on assuming the post of Chairman of the Anti-Corruption Committee, U.S. Ambassador Lynn Tracey noted that the fight against corruption is an area in which the cooperation between Armenia and the United States is close and continuous, and now U.S. is ready to work with the newly established organization to deepen that cooperation. At the same time, the Ambassador attached importance to ensuring independence and transparency of the Committee’s activities.
Touching upon the forthcoming activities of the Anti-Corruption Committee and the challenges facing the agency, Sasun Khachatryan singled out four main components, the joint existence of which will make it possible to achieve tangible results in the fight against corruption. According to Sasun Khachatryan, the mentioned components are will, diligence, professional knowledge and material and technical base. The Chairman of the Anti-Corruption Committee stressed the need to make greater efforts, especially in the provision of the last two components, which will be greatly facilitated by the study of American best practices. S. Khachatryan underlined the importance of introducing American best practices on mutual legal assistance in the subject field activities.
As for the improvement of the professional knowledge of investigators, according to the American side, various training programs aimed at capacity building are already being outlined in that direction. In this context, referring to the investigation of corruption crimes, in particular cases of money laundering and illicit enrichment, Sasun Khachatryan stressed the need to present case study in the framework of training courses on the latter two.
At the end of the meeting both sides highlighted the importance of expanding cooperation and increasing efficiency in the fight against corruption through joint efforts.