The preliminary investigation conducted within the framework of the criminal proceedings investigated in the RA Anti-Corruption Committee established that the former head of Byurakan community of Aragatsotn region of the Republic of Armenia committed embezzlement in a particularly large scale, namely, he fraudulently acquired ownership rights to 2 residential plots of land with an area of 0.1537 ha belonging to a resident of the community and 0.1359 ha belonging to Byurakan community, worth a total of AMD 5,204,000.
In particular, the head of the community, with the purpose to fraudulently possess a land plot of 0.15 ha belonging to citizen H. H., acted as a resident of the community, and his deputy presented himself as the head of the community instead of him. In fact, without having the authority of the head of the community, he drew up and provided the head of the community with a false extract, which was an official document, stating that the said plot of land was allegedly allocated to the head of the community on October 29, 2014, as well as, having exceeded his official powers, he made an illegal decision instead of the head of the community on the same day, to recognize his right of ownership to the plot of land.
In addition, on October 29, 2014, the deputy head of the community drew up a knowingly false extract on a residential land plot of 0.12 ha under Byurakan community ownership, adding false information that the said plot of land was a homestead plot registered in the name of the head of the community. Based on this, the deputy head of the community, acting beyond the scope of his authority, made a decision instead of the head of the community to recognize his ownership of the land plot with an area of 0.1359 ha, which exceeds the allocated land plot.
The preliminary investigation established that in November 2014, the head of the community submitted the above-mentioned false extracts from the documents along with other necessary documents to the State Committee of the Real Estate Cadastre under the Government of the Republic of Armenia, based on which his ownership of the above-mentioned 2 plots of land was registered with a relevant certificate.
Thus, the head of the community intentionally committed embezzlement on a particularly large scale, by using forged documents fraudulently acquiring the ownership rights to 2 land plots worth a total of AMD 5,204,000 belonging to the community and a resident of the community.
For committing the above-mentioned criminal acts, the former head of Byurakan community was charged under Article 178, Part 3, Clause 1 and Article 325, Part 1 of the Criminal Code of the Republic of Armenia adopted in 2003, and his deputy was charged under Article 309, Part 1 of the same Criminal Code and Article 445 Part 1 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
The preliminary investigation under the criminal proceedings has been completed, the prosecutor has approved the indictment, and the materials of the proceedings have been sent to the court for consideration on the merits.